nestujapojd.cz
Back
Stopování v poušti Gobi

Stopování v poušti Gobi

Published 25.3.2016
Jedna z největších a nejsušších pouští světa se rozkládá na území jihovýchodního Mongolska a částečně i na severu Číny. Jedná se také o jednu z nejchladnějších pouští, kde se teploty pohybují mezi +40 a -40°C. Není divu, že je zde nejnižší zalidněnost na světě. I přes tyto nehostinné podmínky jsme se rozhodly poznat oblast nekonečných písečných dun na vlastní oči.

stopování mongolsko

Stopování uprostřed pouště na rozpálené asfaltce ve 40°C, kde projedou dvě (plus minus 2) auta za den, byla výzva. Je tu však jedna jistota. Pokud nějaké auto pojede, vždy zastaví. Ať už je to z obavy, zda jste v pořádku anebo ze zvědavosti, co proboda dělají dvě holky s krosnami uprostřed Gobi. Stopování pouští může být pekelná nuda anebo super zábava. Záleží jen na vás, jak vyplníte čas při čekání.

Výchozím bodem se pro nás stalo město uprostřed pouště Sainshand. První večer jsme si postavily stan na kopci, jenž se zvedal nad jurtovým předměstím, a pozorovaly, jak zapadající slunce zbarvilo písečnou poušť do ruda. Ráno už tak romantické nebylo. Probudilo nás vedro a smečka divokých psů očichávajících náš stan.

Mongolsko

Rozhodly jsme se v Gobi navštívit posvátnou horu Khar Uul. Na jejím úpatí stojí malý chrám. Místní věří, že se jim vyplní každé přání, které pošeptají do ucha Buddhy. Dříve Buddhovi nosili mléko. Moderní doba však přišla i do Mongolska a nyní si svého boha uplácí vodkou a nejrůznějšími sladkostmi… což dokáže naštvat, máte-li k obědu rajče a veškeré obětní dobroty vyžírá tlustá pouštní koza. 

Mongolsko

Mongolsko

Mongolsko

K posvátné hoře jsme si stoply autobus plný Mongolů, kteří tam jeli pošeptat svá přání. Pár jich mělo obstojnou angličtinu a tak jsme se dozvěděly i celý příběh posvátné hory. Vrchol posvátné Černé hory je přístupný poutníkům jen v určené dny, aby nebyli rušeni duchové. Smí na něj nicméně jen muži. Ženy mohou svá přání pošeptat už v půli kopce :) Byla to poslední příležitost popovídat si s místními. Dále následovaly už jen dny pantomimy. Dalším cílem bylo dostopovat k Buddhistickému kláštěru Khamariin Khiid a mezi písečnými dunami najít energetické centrum Shambala. První auto nám zastavilo i přesto, že jelo jiným směrem, jen aby se optali, zda jsme v pořádku a máme dost vody. Zanedlouho se objevilo i auto jedoucí naším směrem. Vzhledem k tomu, že naše Mongolská výslovnost byla nevýslovně špatná, nejjednoduším řešením bylo napsat si lihovkou na ruku cílovou destinaci a ukazovat ji řidičům. Metoda se velmi osvědčila a my se dostaly na místo.

Mongolsko

MongolskoV jurtové vesničce nedaleko kláštera nás přivítala trojice vtipných velbloudů. Koukaly na nás stejně zvědavě jako my na ně. Dobraly jsme zásoby vody a vyrazily na prohlídku.

MongolskoDva kilometry od Khamariin Kiid se písečné duny zbarvují do ruda. Mezi nimi se nachází jedno ze dvou světových energetických center. Buddhisté věří, že právě zde se kumuluje veškerá energie a lehnete-li si na záda na červené kameny uprostřed centra, vaše tělo dobije potřebnou energii. Zda to funguje nemohu potvrdit, neboť mě byla na kamenech akorát zima. Jak objevili toto posvátné místo uprostřed Gobi je záhadou, ale místo je to opravdu magické.

Mongolsko

Mongolsko

Na posvátné místo jsme se vydaly pozorovat západ slunce.  Brzy jsme na vlastní kůži pocítily, jak obrovské jsou teplotní změny v poušti. Na nebi se objevily miliony hvězd a teplota klesla s denních 40°C až k nule. Jelikož jsme si důmyslně schovaly stan mezi písečnými dunami, několik dalších hodin jsme strávily nedobrovolným  kocháním se hvězdnou oblohou a chozením v kruzích při hledání stanu mezi dunami, které vypadaly jedna jako druhá.

Mongolsko

Zpět do města Shainshand nás nabral plný minivan, kde nás na 10 míst poskládalo asi 15. Vzhledem k jazykové bariéře jsme usměvavé Mongoly bavily Radčinými fotkami. V Shainshandu jsme chvíli kradly wifi před hotelem, když z něj vyšla paní s papírkem na kterém stálo: „Sleep in my hotel. No money“. Po dlouhé době jsme si daly sprchu a vyspaly se na měkké posteli.

Mongolsko

Mongolsko

Mongolsko
 
 
 
 

Did you like this article? Share it!

  
  

comments powered by Disqus